Mikrofiltracja #1: drożdże Waltera White’a i Stone Brewing Richmond

Ponieważ w piwowarstwie dzieje się od strony technologicznej całkiem sporo, a mało kto porusza tematykę stricte produkcyjną, pora rozpocząć nowy cykl artykułów, będących streszczeniami branżowych doniesień fermentacyjno-plantatorskich z całego świata. Pojawiać się tu będą zarówno informacje na temat nowych odmian chmielu, nowych szczepów drożdży czy innowacji w kwestii samego procesu produkcji. Wszystkie artykuły z cyklu będą lądowały w jednej kategorii. Przed Państwem pierwsza porcja doniesień z cyklu mikrofiltracja, mającego na celu wyłapywanie interesujących treści lepiej niż „niepasteryzator” 😉

Drożdże produkujące opiaty

S.cerevisiae pod mikroskopem

S.cerevisiae (autor: Masur, plik w domenie publicznej)

W artykule opublikowanym w ostatnim numerze Science grupa naukowców z Uniwersytetu Stanforda publikuje artykuł „Modified yeast produce opiates from sugar„, w którym opisana jest udana modyfikacja genetyczna szczepu drożdży pozwalająca, po umieszczeniu w ich chromosomie genów z trzech odmian maku, szczura, cynowodu (roślina stosowana w tradycyjnej medycynie azjatyckiej) oraz bakterii z rodzaju Pseudomonas, odtworzenie pełnego cyklu biosyntezy tebainy oraz hydrokodonu. Do uruchomienia produkcji pierwszego związku konieczna była udana transoformacja 21 genami, hydrokodon wymagał dołożenia jeszcze dwóch. Ponieważ opiaty są ważnymi substancjami w medycynie (choćby w leczeniu bólu), z produkcją w kontrolowanych warunkach przez drożdże wiąże nadzieje zarówno medycyna, jak i DEA, wiążąca z kontrolowaną produkcją łatwiejszą walkę z kartelami narkotykowymi. Radość zachodnich mediów jest jednak nieco przedwczesna, ponieważ głównym problemem jest nadal (głównie przez złe fałdowanie białek) uzyskanie zadowalającej wydajności. Wzrost efektywności pozwalający na konkurowanie drożdży z bogatymi w opioidy odmianami maku szacowany jest na 100 000 x, a ilości opioidów produkowane obecnie przez modyfikowane drożdże balansują na granicy spotykanej w maku spożywczym.

Logo Stone Brewing

logo Stone Brewing (mat. prasowe)

Inwestycja Stone Brewing w Richmond rośnie

Amerykański gigant kraftu powoli wznosi główny budynek browaru w Richmond. Skala produkcji przerośnie zapewne kilkunastokrotnie całą polską produkcję rzemieślniczą – na planach widać 60 tankofermentorów (zakładam pojemności rzędu 1000 hl) i halę o powierzchni ponad 18 000 metrów kwadratowych. Pierwsze warzenie prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Co ciekawe, ekipa browaru (ok. 300 osób) będzie w większości rekrutowana na miejscu z zaznaczeniem, że Stone nie zamierza podbierać pracowników lokalnym rzemieślnikom. Stone w 2014 roku wyprodukował ponad 330 tys. hl piwa (czyli około 17 x więcej niż maksymalna roczna wydajność browaru w Wąsoszu). Nie ujawniono wybicia w powstającym zakładzie produkcyjnym, ale w Escondido Stone Brewing dysponuje dwiema warzelniami o wybiciu 140 hl każda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: